Шановні батьки, запрошуємо вас до онлайн-марафону адаптації вашого малюка до умов дитячого садка

День 1. Що розповісти дитині про дитячий садок

Спробуйте пояснити дитині, що таке дитячий садок і чому ви хочете, щоб вона туди пішла. За можливості відвідайте дитячий садок і поспостерігайте, що роблять діти, як вони грають. Обов’язково зазирніть під час вечірньої прогулянки, щоб дитина побачила, що всіх дітей забирають додому, нікого не залишають. Щоразу, коли ви йдете з дитиною повз дитячий садок, звертайте її увагу на те, як дружно грають діти. Відтак розповідайте дитині, що скоро вона теж піде до цього садка та гратиметься разом з іншими.

Розкажіть дитині про розпорядок дня: чим і в якій послідовності вона займатиметься. Дітей лякає все невідоме, і що докладніше ви опи­шете розпорядок дня, то спокійніше вона почуватиметься. Не лякайте дитину дитячим садком. Проте й не «прикрашайте» дійсність. Спокійно розкажіть дитині, з якими ймовірними труднощами вона зіткнеться та як їх подолати. Наприклад: «Якщо тобі потрібно в туалет, скажи про це вихователю». М’яко попередьте дитину про те, що у групі багато дітей, і іноді їй потрібно буде почекати своєї черги.

Завдання для батьків. Поговоріть у родинному колі з дитиною про дитячий садок. Напишіть, як вона реагує, про що запитує, чи виявляє ці­кавість тощо.

День 2. Як навички самообслуговування  поліпшують адаптацію

Для того щоб дитина впевненіше почувалася в нових умовах, зверніть увагу на основні навички самообслуговування. Заохочуйте дитину самостійно одягатися та роздягатися. Заодно перевірте її одяг — чи зручно дитині одягати та знімати його самостійно. Не прагніть прискорити одягання/роздягання та допомогти дитині. Не квапте її та не сваріть, якщо щось не вдається зробити одразу. На період адаптації приберіть із гардероба дитини речі, які можна зняти й надіти лише за допомогою дорослого.

Дитина, яка самостійно їсть ложкою, не відчуватиме стрес під час при­йому їжі в дитячому садку. їй не доведеться чекати, поки її погодують. Та­кож дитина може бути не готовою до того, що її годуватиме малознайома людина. Тому подбайте про те, щоб навчити її їсти самостійно.

Окрему увагу приділіть тому, щоб навчити дитину користуватися туале­том і мити руки. Це значно полегшує адаптацію до дитячого садка. Адже дити­ні не знадобиться просити про допомогу кожен раз, коли їй потрібно в туалет.

Завдання для батьків. Дайте відповідь на запитання: «Що моя дитина вміє робити самостійно?» Коли складете перелік, поміркуйте, яких нави­чок слід навчити дитину, щоб їй було комфортніше в дитячому садку. Відтак сплануйте час для щоденних справ разом із дитиною. Поділіться в комента­рях секретами, як ви формуєте в дитини навички самообслуговування.

День 3. Як підготувати дитину до зміни розпорядку дня

На режим дитячого садка потрібно перейти мінімум за місяць. Причина у фізіології дитини. Якщо дитина звикла обідати о першій годині дня, то саме о цій порі вона починає відчувати голод. Така дитина не захоче їсти об 11:30, коли у групі раннього віку почнеться обід. Потім, до першої години дня, вона зголодніє й не зможе заснути в тиху годину. Аналогічно на дитину впливає зміщення часу денного сну.

   Переходьте на розпорядок дня дитячого садка поступово. Сніданок починається о 08:30, прогулянка з 9:40 до 11:20, обід об 11:40, сон із 12:10 до 14:40, полуденок о 15:00, вечеря о 16:15. Увечері вкладайте дитину спати не пізніше 21:00. Це пов’язано з віковими особливостями денної витривалості дитини.

Для дитини двох років період денної витривалості триває 5—6 го­дин. Тож якщо ваша дитина прокинулася після денного сну о 14:40, то вже о 19:40—20:40 вона втомиться і захоче спати. Зауважимо, що денна витрива­лість індивідуальна для кожної дитини.

Завдання для батьків. Проаналізуйте розпорядок дня дитини, порівняй­те його з розпорядком дитячого садка. Відтак поступово переходьте на розпо­рядок дня дитячого садка.

День 4. Для чого потрібні ритуали прощання

Ритуал прощання — це ваші дії та слова, які транслюють дитині посил «я зараз піду, але обов’язково повернуся» і найголовніше — «я тебе люблю». Використовуйте такий ритуал кожен раз, коли кудись ідете. Це важливо робити навіть удома, щоб дитина спокійно сприймала тимчасову розлуку, знала, що залишиться з кимось із близьких, а «мама скоро прийде».

Прощайтеся з дитиною кожного разу в той самий спосіб. Чітко промовляйте, коли повернетеся: «Я по­вернуся, коли закінчиться мультик», «Ти погуляєш, пообідаєш, і я прийду за тобою». Не тікайте, поки дитина не бачить, не обманюйте її. Для дитини важ­лива стабільність. Вона має розуміти, що ви не зникаєте. І запам’ятайте: дити­на має право переживати і плакати, коли ви йдете. Це нормально.

У дитячому садку ритуал допоможе дитині почуватися спокійніше. Звісно, певний час вона сумуватиме, проте психологічно буде готова до розставання. Адже вона буде впевнена, що ви повернетеся. Ритуал про­щання допомагає й батькам психологічно підготуватися до того, що потріб­но відпустити дитину.

Завдання для батьків. Придумайте разом із дитиною свій ритуал про­щання та почніть використовувати його кожного дня. Ритуал «спрацює» не одразу. Потрібен час, щоб дитина звикла. Тому не поспішайте міняти його. Поділіться в коментарях своїм прикладом ритуалу прощання.

День 5. Чому в дитячому садку діти починають частіше хворіти

Деякі діти починають часто хворіти в дитячому садку. Причина може бути в ослабленому імунітеті. У період адаптації він часто знижується через стрес і зміну оточення. Щоб цього уникнути, ліпше привести дитину в групу, коли її починають набирати. Так у дитини поступово формуватиметься імунітет до чужорідної мікрофлори. Багато батьків вважає: що пізніше приведуть дитину в групу, то ліпше. Насправді, коли дитина приходить у групу, де вже 15 дітей, її імунній системі доведеться адаптуватись одразу до 15мікрофлор.

Причина хвороби може бути й психологічною. Коли дитина почи­нає відвідувати дитячий садок, її звичне життя кардинально змінюється: з’являється чіткий режим дня, виникає необхідність взаємодіяти з незна­йомими дорослими й однолітками, зменшується кількість персональної уваги. Тож через хворобу дитина намагається привернути до себе увагу, повернутися до звичного способу життя.

Завдання для батьків. Уважно стежте не лише за фізіологічним ста­ном дитини, а й за психологічним. За потреби не відкладайте візит до ліка­ря чи психолога.

Поцілунок у долонці, або Як допомогти дитині звикнути до дитячого садка

   Час минає швидко. І одного разу малюк стає вихованцем дитячого садка. Перехід від домашнього затишку до групової організації життєдіяльності для більшості малят стає серйозним стресом. Чи можливо зменшити емоційне напруження, пов’язане з адаптацією до нових соціальних умов дитячого садка? Так, можливо. Як це зробити — поради від фахівців.

Визначте межі свободи
Не варто бездумно дотримуватися ідеї свободи виховання. Свобода — це
добре, але в певних межах. У першу чергу важливий порядок, тому побудуйте межі, у яких даватимете дитині свободу. Якщо пустити дитину на самоплив, то ні про яку свободу не йтиметься. Свобода — це завжди відповідальне волевиявлення. В іншому разі буде хаос.

Запровадьте ритуали
   Якщо хочете допомогти дитині легко ввійти в оточення дитячого садка, пам’ятайте про те, що вдома мають бути правила, чіткий регламент дії, деякі ритуали. Вони допоможуть дитині підготуватися до сну, виконати гігієнічні процедури, зібратися на прогулянку та повернутися з неї тощо. Якщо їх виконувати вдома систематично, то ви легко разом із дитиною ввійдете в ритм життя дитячого садка. Так адаптаційний період пройде без ускладнень.

Взаємодійте з педагогом
Коли ви вперше взаємодієте з педагогом, розкажіть, до яких ритуалів дитина привчена, щоб педагог міг це врахувати в адаптаційний період. Це можуть бути якісь слова, які ви зазвичай кажете дитині, коли вкладаєте спати, або особливі сигнали, які кажуть про початок прийому їжі, або якісь особливі умови, в яких відбуваються гігієнічні процедури. Якщо ви скажете про них педагогу, це дасть змогу встановити наступність і послідовність між вашими правилами та правилами, яких дитина має дотримуватися в дитячому садку.

Підтримуйте емоційно
Але є ще один момент, пов’язаний з підготовкою до дитячого садка. Деякі діти дуже болісно переживають момент розлуки, для них це не просто емоційне потрясіння, а трагедія. Їм здається, що їх тут залишать назавжди, що батьки їх більше не будуть любити. Вони дуже сумують. Тому рідні мають допомогти дитині перейти до нового етапу життя в емоційному сенсі. Як це зробити? По- перше, не істерити самому. Забудьте про слова: «Ой, куди ж ти підеш? Ой, що ж на тебе чекає? Матуся сумуватиме за тобою. Я страждатиму». Намагайтеся розповісти про те, що всі діти та люди, що дорослішають, мають обов’язково ходити на роботу чи відвідувати дитячий садок або школу. І ви теж сумуєте, але ввечері ви всі зустрічаєтесь, і любов ваша від цього не зменшується

Підготуйтеся до розставання

Прочитайте разом із дітьми книжку Одрі Пенн «Поцілунок у долоньці». У ній розповідається про маленького єнота Честера, який також дуже хвилюється через підготовку до дитячого садка. І його мама, прощаючись із сином, залишала йому на долоньці поцілунок. Коли малюк дуже сумував за мамою, він міг пригорнути долоньку до щоки й відчути, що мама його дуже любить. Поцілунок не змивався, навіть якщо руки мочили або мили. Ця ніжна історія показує, що емоційний зв’язок нікуди не подінеться. Скористайтеся цим прийомом, щоб полегшити момент розставання. Якщо на одязі дитини є кишенька, покладіть туди предмет, який об’єднуватиме вас навіть на відстані.

Забезпечте поступовість
   Добре якщо ви знайдете час, щоб поступово здійснювати цей розрив у
просторі та часі. Спочатку залиштеся разом із дитиною в дитячому садку протягом якогось часу. Потім залиште малюка ненадовго — на півгодини чи годину. Потім — на пів дня. Поступовий перехід допоможе дитині впевнитися, що її не залишать у дитячому садку, що за нею обов’язково прийдуть, будуть її забирати, що люблять її не менше.

Поради складено за матеріалами видавництва MCFR

Шановні батьки!

Усвідомте, що ваше власне хвилювання передається дитині. Щоб запобігти цьому, заздалегідь познайомтесь з вихователями та особливостями організації життя в групі.       

  • Дайте дитині позитивну перспективу: розкажіть, що в дитячому садочку багато іграшок, діток, і їй там буде добре, цікаво, весело.
  • Підпорядкуйте домашній режим режиму роботи дитячого садка, особливо додержуйте часу вкладання спати і період харчування.  

         Навчіть дитину елементарних навичок самообслуговування. Подбайте про психічне і фізичне здоров’я дитини.

  • Повідомте вихователів про звички та вподобання вашого малюка, про особливості здоров’я і поведінки.       
  • Потурбуйтеся про нервову систему вашої дитини. В перші дні перебування не залишайте її на цілий день у дитячому садку.
  • Тримайте тісний зв’язок з персоналом групи, і будете певні, що працівники зуміли прийняти і зрозуміти вашу дитину, і по-материнськи дбають про неї.    

Пiдготовка дiтей до дитячого садка

Зверніть увагу на домашній режим харчування та сну й потроху наближайте його до того режиму, що буде у дитячому садку. Поступово формуйте навички спілкування дитини  днолітками: гуляйте з ним на ділянці дитячого садка, залучайте до спільної діяльності з іншим.

Привчайте малюка до самостійності й доступного для його віку самообслуговування.

   Розповідайте дитині, що таке дитячий садок, навіщо туди ходять діти, чому ви хочете, щоб вона туди пішла.        

Проходячи повз дитячий садок, з радістю нагадуйте дитині, як їй пощастило – восени вона зможе ходити сюди. Розповідайте рідним і знайомим у присутності малюка про свою удачу, кажіть, що пишаєтеся своєю дитиною, адже її прийняли до дитячого садка.      

   Докладно розповідайте дитині про режим дитячого садка: що, як і в якій послідовності вона робитиме. Чим докладнішою буде ваша розповідь, і чим частіше ви будете її повторювати, тим спокійніше й упевненіше почуватиметься ваш малюк, коли піде у дошкільний заклад.

   Учіть дитину гратися. Психологи виявили чітку закономірність між розвитком предметної діяльності дитини та її звиканням до дитячого садка. Найлегше адаптуються малюки, які вміють довго, різноманітно й зосереджено діяти з іграшками. Уперше потрапивши до дитячого садка, вони швидко відгукуються на пропозицію погратися, з інтересом досліджують нові іграшки. Дитина, яка вміє гратися, легко йде на контакт із будь-яким дорослим.

   Розробіть разом з дитиною нескладну систему прощальних знаків уваги, так їй буде легше відпустити вас.  

   Пам’ятайте, що на звикання дитини до дитячого садка,  може знадобитися до півроку. Розраховуйте свої сили, можливості й плани.

   Переконайтеся у тім, що вашій родині дитячий садок необхідний саме зараз. Будь-які ваші коливання дитина використовуватиме для того, щоб протистояти відвідуванню дитячого садка. Легше й швидше звикають діти, батьки яких не мають альтернативи дошкільному закладу.

   Чим з більшою кількістю дітей і дорослих, з якими дитина спілкуватиметься у дитячому садку, вона побудує стосунки, тим швидше вона звикне. Допоможіть їй у цьому. Познайомтеся з іншими батьками та дітьми. Відвідуйте разом з дитиною прогулянки у дитячому садку. Чим ближчими будуть ваші стосунки з вихователями, іншими батьками та їхніми дітьми, тим простіше буде звикнути вашій дитині.        

   У присутності дитини уникайте критичних зауважень на адресу дошкільного закладу і його працівників. Ніколи не лякайте дитину дитячим садком. Приблизно за тиждень до першого відвідування дитячого садка попередьте дитину, про це, щоб вона спокійно очікувала майбутню подію.

Прийоми, що полегшують дитинi ранковi прощання

Навчіться прощатися з дитиною швидко. Не затягуйте розставання. Інакше малюк відчує ваше занепокоєння і йому буде ще складніше заспокоїтися.

Покладіть малюку до кишеньки яку-небудь пам’ятну річ, що нагадуватиме про вас і про те, як сильно ви його любите.      

   Ніколи не намагайтеся «вислизнути» непомітно від дитини, якщо хочете, щоб вона довіряла вам.

   Вигадайте забавний ритуал прощання й строго дотримуйтеся його, наприклад завжди цілуйте дитину в щічку, а потім ніжно потріться носиками або що-небудь подібне.       

   Не намагайтеся підкупити дитину, щоб вона залишилася у дитячому садку за нову іграшку.        

   Чітко дайте дитині зрозуміти, що хоч би які істерики вона влаштовувала, їй все одно доведеться йти до дитячого садка. Якщо ви хоч раз піддастеся дитині, надалі вам буде вже набагато складніше впоратися з її вередуваннями й слізьми.